Dobbeltkonsonanter – et vendespil
25,00 kr. inkl. moms
PDF “Dobbeltkonsonanter” er et vendespil beregnet til ældste indskolingselever og elever på mellemtrinnet.
Pdf’en består af 15 ordkort med ord, som indeholder enkeltkonsonant – hvert af disse ord har en makker, som er ord med dobbeltkonsonant.
Som indledning er en oversigt, som forklarer hvordan de 15 ord ændrer udtale, når konsonanten i midten af ordene erstattes med dobbeltkonsonant.
Når du har betalt ordren, får du tilsendt en mail, som indeholder link til materialet. Du kan også downloade det fra den viste ordreoversigt straks efter betaling. Husk at gemme pdf.en på din computer.
Spillet er udviklet til de elever, som mestrer det fonologiske princip og skal videre til læsning af ikke-lydrette ord. Vendespillet øver at læse og stave ord med dobbeltkonsonant. Samtidig er hvert ordkort illustreret med billeder og tilhørende sætninger, som viser den semantiske forskel på de ord som kan optræde både uden og med dobbeltkonsonant.
Ordkortene kan anvendes på utallige måder til læse- og stavetræning.
Som inspiration til sætningsdannelser og forskellige tekstforståelsesøvelser vil kortene også kunne bruges.
Du kunne også være interesseret i...
-

Hvordan vender b og d ?
20,00 kr. inkl. moms -

Læs og tegn 1 – 8
Prisinterval: 25,00 kr. til 175,00 kr. inkl. moms -

Forstå dine tekster Lix 5 – 10
35,00 kr. inkl. moms -

Læsehusker
Prisinterval: 79,00 kr. til 639,00 kr. inkl. moms -

Tjansekort – Basispakke
99,00 kr. inkl. moms -

Læseteknik 1, kvk-ord
0,00 kr. inkl. moms -

Lydret kattehuskespil
Prisinterval: 29,00 kr. til 89,00 kr. inkl. moms -

Ordjagtpakken – 6 læsespil med 6 overbegreber
85,00 kr. inkl. moms -

Læsekort – klassesæt – 30 stk
79,00 kr. inkl. moms -

Forstå dine tekster Lix 13 – 33
45,00 kr. inkl. moms -

Madam Bachs læseværksted 1
125,00 kr. inkl. moms -

Plus til og med 30
45,00 kr. inkl. moms




Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.