Huskespil om forholdsord
18,00 kr.
PDF Huskespil om forholdsord er egnet til indskolingen. Det indeholder 21 billedkort, som illustrerer forholdsordet og 21 kort som beskriver billedet.
Et billedekort og et kort med beskrivelse skal således parres til et stik efter samme regler som et alm. vendespil.
Til teksterne er anvendt skriftfonten, OpenDyslexicAlta. Det er en font, som gør det lettere at skelne bogstaverne. Samtidig indeholder fonten håndskrift-a, hvilket gør a´et nemmere at genkende fra børnenes egen skrivning.
Når du har betalt ordren, får du tilsendt en mail, som indeholder link til materialet. Du kan også downloade det fra den viste ordreoversigt straks efter betaling. Husk at gemme pdf.en på din computer.
1 anmeldelse af Huskespil om forholdsord
Du kunne også være interesseret i...
-
Flydende læsning med 500 ord
45,00 kr. -
Læs og skriv med udsagnsord og tillægsord
49,00 kr. -
Ordforrådskort
35,00 kr. -
Ordjagtpakken – 6 læsespil med 6 overbegreber
65,00 kr. -
Forstå dine tekster Lix 5 – 10
35,00 kr. -
Fiskespil 3 – navneords bøjningsmorfemer
20,00 kr. -
Monsterskrivning med vokal-vikarer
25,00 kr. -
Fiskespil 2
20,00 kr. -
Lydret kattehuskespil
29,00 kr. -
Madam Bachs læseværksted 2
215,00 kr. -
Madam Bachs læseværksted 1
125,00 kr. -
Læs og mal med udsagnsord og tillægsord
20,00 kr.
Mette Kristensen –
Huskespil om forholdsord er et rigtig godt spil, når den ordklasse er forklaret. Som lærer er det godt at have flere måder at repetere på.
Eleverne i min 2.-3. Klasse har hurtigt fået styr på den ordklasse og spillet har gjort det muligt at repetere den på en sjov måde.
Det kræver laminering og så klip, men der er mange timers god undervisning derefter.